A rendezvény a magyar himnusz eléneklésével vette kezdetét, majd a résztvevők egy perc néma csenddel emlékeztek a szervezet azon tagjaira, akik nem élhették meg a 25 éves évfordulót.
A köszöntők sora Kelemen Hunorral, az RMDSZ országos szervezetének elnökével indult. Beszédében 1989 adventjéig tekintett vissza, majd az évforduló alkalmából köszönetet mondott a szatmári magyaroknak, akik életben tartották a szövetséget és bíznak benne. Újratervezésről beszélt és az új kihívásokról, érintve a helyhatósági választásokat is. Kijelentette: Szatmárnémetit vissza lehet és vissza kell nyerni!
Pataki Csaba szenátor, a Szatmár Megyei RMDSZ elnöke felhívta a figyelmet: az RMDSZ egy nyitott szervezet, amely mindenkit nyitott kapukkal vár. Megköszönte a szatmáriaknak az eddigi támogatást, de a kritikákat is, hiszen mint az élet minden területén, az építő kritika mindig fejlődést eredményez. A megyei szervezet elnöke fontosnak nevezte a városi RMDSZ-t, de hozzáfűzte: "Csak együtt vagyunk erősek és csak együtt tudunk eredményeket elérni".
Mille Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja az RMDSZ által jelentett stabilitást és biztonságot hangsúlyozta. Ezek azok az értékek, amelyek rohanó, átalakuló világunkban fokozott fontossággal bírnak. A közelgő választásokkal kapcsolatban azt tanácsolta az RMDSZ-nek, hogy próbálják megérinteni azokat, akik elfordultak a politikától, ez ugyanis az elmúlt években Romániában és Magyarországon is jellemző volt. Emellett az összefogás fontosságát hangsúlyozta.
Kereskényi Gábor parlamenti képviselő, a Szatmárnémeti RMDSZ elnöke beszédében elmondta: a negyed évszázad alatt az RMDSZ nem dolgozott hiába, kitartó munkával az országban egyedülállóként sikerült megőrizni az értékeket és elveket, amelyeket az alapítók megálmodtak. Sikerült sok eredményt kivívni, de a harcot folytatni kell és őrködni a már elért célok felett. Az egyik legfontosabb új cél pedig a jelenlegi városvezetés leváltása kell legyen, hogy a város újra az a hely legyen, ahol jó élni!
„Az elmúlt 3 és fél évben sajnos tanúi voltunk annak a lehangoló és romboló hatású városvezetésnek, amely nemcsak a többség mindennapjait, hanem a miénket is nagymértékben befolyásolta. Ezen kell változtatnunk, hiszen már nem egyszer, nem kétszer megmutattuk mit jelent az, hogyha közös erővel, egymást tisztelve a szatmáriak összefognak. Fel kell ébrednünk abból az rémálomból, amelybe a jelenlegi városvezetés ringatott, változtatnunk kell. Emlékeznünk kell a múltra, meg kell ragadnunk a jó példákat, meg kell találni azt az utat, amely visszavezet azokhoz az emberekhez, akik bizalmat szavaztak nekünk. (...) . Kötelességünk megtervezni azt a jövőt, amely az itthon maradásról és a szülőföldön történő boldogulásról szól. Egy olyan városképet kell most megtervezzünk, amelyben azt szeretnénk, hogy gyerekeink érvényesüljenek és itthon maradjanak. Nem jóslatokból áll a jövő, a jövő jól kidolgozott, konkrét és megvalósítható tervek kivitelezéséből áll."
A folytatásban átadták az Ezüst Tulipán díjakat a városi szervezet eddigi elnökeinek: Erdei Péternek, Zakota Zoltánnak, Gergely Csabának és Kabai Istvánnak, valamint az RMDSZ színeiben polgármesterként tevékenykedő Ilyés Gyulának. A kitüntetettek meghatódottan emlékeztek vissza elnökségük idejére, a jó és rossz, néha félelemmel teli pillanatokra. Ilyés Gyula bizalmának adott hangot, hogy a helyhatósági választásokat követően újra RMDSZ-es polgármestere lesz Szatmárnémetinek.
Az eseményt a messze földön ismert és elismert magyarországi együttes, a Csík Zenekar koncertje zárta. A zenészek megzenésített versekkel, népdalokkal léptek a közönség elé, de az alternatív rockzenéből is ízelítőt adtak, természetesen a saját, egyedi stílusukban.
A 25 éves évforduló alkalmából a szervezet Hagyomány és megújulás címmel egy kiadványt is megjelentetett, amely több mint 100 oldalon, rengeteg fotóval és plakáttal foglalja össze a Szatmárnémeti RMDSZ 25 éves történetét.